FSMD010-24-0805-R
FSMD010-24-0805-R
Part Number
FSMD010-24-0805-R
Manufactures
RFE/Fuzetec
Description
RESETTABLE FUSE - SMD, 0805 SIZE
Data sheet
FSMD010-24-0805-R.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
FSMD010-24-0805-R
Comments
    FSMD010-24-0805-R Specifications
    SeriesFSMD0805
    RoHSRoHS
    Type-
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Time to Trip1.5 s
    Current - Max100 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max24V
    Package / Case0805 (2012 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
    Size / Dimension0.085" L x 0.053" W (2.15mm x 1.35mm)
    Current - Trip (It)300 mA
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)100 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)700 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)6 Ohms