FSMD110-24R
FSMD110-24R
Part Number
FSMD110-24R
Description
RESETTABLE FUSE - SMD, 1812 SIZE
Data sheet
FSMD110-24R.pdf
Delivery Services
FSMD110-24R
Comments
    FSMD110-24R Specifications
    SeriesFSMD1812
    Lead Spacing-
    Time to Trip500 ms
    Current - Max100 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max24V
    Package / Case1812 (4532 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
    Size / Dimension0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
    Current - Trip (It)2.2 A
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)1.1 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)60 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)200 mOhms