FSMD150-1206R
FSMD150-1206R
Part Number
FSMD150-1206R
Description
RESETTABLE FUSE - SMD, 1206 SIZE
Data sheet
FSMD150-1206R.pdf
Delivery Services
FSMD150-1206R
Comments
    FSMD150-1206R Specifications
    SeriesFSMD1206
    Lead Spacing-
    Time to Trip1 s
    Current - Max100 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max8V
    Package / Case1206 (3216 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
    Size / Dimension0.128" L x 0.065" W (3.25mm x 1.65mm)
    Current - Trip (It)3 A
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)1.5 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)40 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)120 mOhms