FSMD160-16R
FSMD160-16R
Part Number
FSMD160-16R
Description
RESETTABLE FUSE - SMD, 1812 SIZE
Data sheet
FSMD160-16R.pdf
Delivery Services
FSMD160-16R
Comments
    FSMD160-16R Specifications
    SeriesFSMD1812
    Lead Spacing-
    Time to Trip1 s
    Current - Max100 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max16V
    Package / Case1812 (4532 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
    Size / Dimension0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
    Current - Trip (It)3.2 A
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)1.6 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)30 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)100 mOhms