FSMD185-2920-R
FSMD185-2920-R
Part Number
FSMD185-2920-R
Description
RESETTABLE FUSE - SMD, 2920 SIZE
Data sheet
FSMD185-2920-R.pdf
Delivery Services
FSMD185-2920-R
Comments
    FSMD185-2920-R Specifications
    SeriesFSMD2920
    Lead Spacing-
    Time to Trip2.5 s
    Current - Max100 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max33V
    Package / Case2920 (7351 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
    Size / Dimension0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
    Current - Trip (It)3.7 A
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)1.85 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)40 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)150 mOhms