FSMD400-16-2920R
FSMD400-16-2920R
Part Number
FSMD400-16-2920R
Manufactures
RFE/Fuzetec
Description
RESETTABLE FUSE - SMD, 2920 SIZE
Data sheet
FSMD400-16-2920R.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
FSMD400-16-2920R
Comments
    FSMD400-16-2920R Specifications
    SeriesFSMD2920
    RoHSRoHS
    Type-
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Time to Trip4 s
    Current - Max100 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max16V
    Package / Case2920 (7351 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.059" (1.50mm)
    Size / Dimension0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
    Current - Trip (It)8 A
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)4 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)10 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)40 mOhms