FT9CVDPH20.0-T1
FT9CVDPH20.0-T1
Part Number
FT9CVDPH20.0-T1
Manufactures
Fox Electronics
Description
XTAL OSC VCTCXO 20.0000MHZ SNWV
Data sheet
FT9CVDPH20.0-T1.pdf
Category
Oscillators
Delivery Services
FT9CVDPH20.0-T1
Comments
    FT9CVDPH20.0-T1 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    SeriesFOX801_E
    RoHSRoHS
    TypeVCTCXO
    OutputClipped Sine Wave
    Ratings-
    Function-
    Frequency20 MHz
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Base ResonatorCrystal
    Package / Case4-SMD, No Lead
    Size / Dimension0.449" L x 0.378" W (11.40mm x 9.60mm)
    Voltage - Supply3V
    Frequency Stability±2.5ppm
    Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
    Operating Temperature-30°C ~ 75°C
    Current - Supply (Max)2mA