FX20K120
FX20K120
Part Number
FX20K120
Manufactures
Diotec Semiconductor
Description
DIODE FR D8X7.5_LOWRTH 120V 20A
Data sheet
FX20K120.pdf
Category
Diodes - Rectifiers - Single
Delivery Services
FX20K120
Comments
    FX20K120 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeStandard
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseP600, Axial
    Capacitance @ Vr, F-
    Supplier Device PackageP600
    Reverse Recovery Time (trr)300 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr5 µA @ 120 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)120 V
    Current - Average Rectified (Io)20A
    Operating Temperature - Junction-50°C ~ 175°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If940 mV @ 20 A