GCJ43DR73A333KXJ1L
GCJ43DR73A333KXJ1L
Part Number
GCJ43DR73A333KXJ1L
Manufactures
Murata Electronics North America
Description
CAP CER 0.033UF 1KV X7R 1812
Data sheet
GCJ43DR73A333KXJ1L.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
GCJ43DR73A333KXJ1L
Comments
    GCJ43DR73A333KXJ1L Specifications
    Part Status Active
    Capacitance 0.033µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 1000V (1kV)
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Soft Termination
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive, Boardflex Sensitive
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.091" (2.30mm)