GCJ55DR72E105KXJ1L
GCJ55DR72E105KXJ1L
Part Number
GCJ55DR72E105KXJ1L
Manufactures
Murata Electronics North America
Description
CAP CER 1UF 250V X7R 2220
Data sheet
GCJ55DR72E105KXJ1L.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
GCJ55DR72E105KXJ1L
Comments
    GCJ55DR72E105KXJ1L Specifications
    Part Status Active
    Capacitance 1µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 250V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Soft Termination
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive, Boardflex Sensitive
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.091" (2.30mm)