GJM1555C1H6R8CB01D
GJM1555C1H6R8CB01D
Part Number
GJM1555C1H6R8CB01D
Manufactures
Murata Electronics North America
Description
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0402
Data sheet
GJM1555C1H6R8CB01D.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
GJM1555C1H6R8CB01D
Comments
    GJM1555C1H6R8CB01D Specifications
    Part Status Active
    Capacitance 6.8pF
    Tolerance ±0.25pF
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features High Q, Low Loss
    Ratings -
    Applications RF, Microwave, High Frequency
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)