GMOV-14D950K
GMOV-14D950K
Part Number
GMOV-14D950K
Manufactures
Bourns Inc.
Description
GMOV 14MM, 95VRMS
Data sheet
GMOV-14D950K.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
GMOV-14D950K
Comments
    GMOV-14D950K Specifications
    SeriesGMOV™
    RoHSRoHS
    Energy53J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 14mm
    Current - Surge6 kA
    Maximum AC Volts95 V
    Maximum DC Volts125 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)-
    Varistor Voltage (Min)-
    Varistor Voltage (Typ)-
    Capacitance @ Frequency4 pF @ 1 MHz