GQM1875C2E270FB12D
GQM1875C2E270FB12D
Part Number
GQM1875C2E270FB12D
Manufactures
Murata Electronics North America
Description
CAP CER 27PF 250V NP0 0603
Data sheet
GQM1875C2E270FB12D.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
GQM1875C2E270FB12D
Comments
    GQM1875C2E270FB12D Specifications
    Part Status Active
    Capacitance 27pF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 250V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features High Q, Low Loss
    Ratings -
    Applications RF, Microwave, High Frequency
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.031" (0.80mm)