GQM2195C1H750JB01D
GQM2195C1H750JB01D
Part Number
GQM2195C1H750JB01D
Manufactures
Murata Electronics North America
Description
CAP CER 75PF 50V NP0 0805
Data sheet
GQM2195C1H750JB01D.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
GQM2195C1H750JB01D
Comments
    GQM2195C1H750JB01D Specifications
    Part Status Active
    Capacitance 75pF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features High Q, Low Loss
    Ratings -
    Applications RF, Microwave, High Frequency
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)