GQM22M5C2H6R8DB01K
GQM22M5C2H6R8DB01K
Part Number
GQM22M5C2H6R8DB01K
Manufactures
Murata Electronics North America
Description
CAP CER 6.8PF 500V NP0 1111
Data sheet
GQM22M5C2H6R8DB01K.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
GQM22M5C2H6R8DB01K
Comments
    GQM22M5C2H6R8DB01K Specifications
    Part Status Active
    Capacitance 6.8pF
    Tolerance ±0.5pF
    Voltage - Rated 500V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features High Q, Low Loss
    Ratings -
    Applications RF, Microwave, High Frequency
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 1111 (2828 Metric)
    Size / Dimension 0.110" L x 0.110" W (2.80mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.053" (1.35mm)