GRJ55DR72E334KWJ1L
GRJ55DR72E334KWJ1L
Part Number
GRJ55DR72E334KWJ1L
Manufactures
Murata Electronics North America
Description
CAP CER 0.33UF 250V X7R 2220
Data sheet
GRJ55DR72E334KWJ1L.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
GRJ55DR72E334KWJ1L
Comments
    GRJ55DR72E334KWJ1L Specifications
    Part Status Active
    Capacitance 0.33µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 250V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Soft Termination
    Ratings -
    Applications Boardflex Sensitive
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.079" (2.00mm)