GRM022R60J104ME15L
GRM022R60J104ME15L
Part Number
GRM022R60J104ME15L
Manufactures
Murata Electronics North America
Description
CAP CER 0.1UF 6.3V X5R 01005
Data sheet
GRM022R60J104ME15L.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
GRM022R60J104ME15L
Comments
    GRM022R60J104ME15L Specifications
    Part Status Active
    Capacitance 0.1µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 6.3V
    Temperature Coefficient X5R
    Operating Temperature -55°C ~ 85°C
    Features Derating Recommended
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 01005 (0402 Metric)
    Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.009" (0.22mm)