GRM1555C1H470FA01D
GRM1555C1H470FA01D
Part Number
GRM1555C1H470FA01D
Manufactures
Murata Electronics North America
Description
CAP CER 47PF 50V NP0 0402
Data sheet
GRM1555C1H470FA01D.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
GRM1555C1H470FA01D
Comments
    GRM1555C1H470FA01D Specifications
    Part Status Active
    Capacitance 47pF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)