GRM32EC81A476ME19L
GRM32EC81A476ME19L
Part Number
GRM32EC81A476ME19L
Manufactures
Murata Electronics North America
Description
CAP CER 47UF 10V X6S 1210
Data sheet
GRM32EC81A476ME19L.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
GRM32EC81A476ME19L
Comments
    GRM32EC81A476ME19L Specifications
    Part Status Active
    Capacitance 47µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 10V
    Temperature Coefficient X6S
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 1210 (3225 Metric)
    Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.106" (2.70mm)