GRM55D7U2J333JW31L
GRM55D7U2J333JW31L
Part Number
GRM55D7U2J333JW31L
Manufactures
Murata Electronics North America
Description
CAP CER 0.033UF 630V U2J 2220
Data sheet
GRM55D7U2J333JW31L.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
GRM55D7U2J333JW31L
Comments
    GRM55D7U2J333JW31L Specifications
    Part Status Active
    Capacitance 0.033µF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 630V
    Temperature Coefficient U2J
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.087" (2.20mm)