H3CR-H8L DC100-125 S
H3CR-H8L DC100-125 S
Part Number
H3CR-H8L DC100-125 S
Manufactures
Omron Automation and Safety
Description
RELAY TIME DELAY 12SEC 5A 250V
Data sheet
H3CR-H8L DC100-125 S.pdf
Category
Time Delay Relays
Delivery Services
H3CR-H8L DC100-125 S
Comments
    H3CR-H8L DC100-125 S Specifications
    SeriesH3CR-H
    RoHSRoHS
    CircuitDPDT (2 Form C)
    FunctionOff-Delay
    Delay Time0.05 Sec ~ 12 Sec
    Relay TypeMechanical Relay
    Part StatusActive
    Mounting TypeSocketable
    Voltage - Supply100 ~ 125VDC
    Termination StylePlug In, 8 Pin (Octal)
    Timing Initiate MethodInput Voltage
    Contact Rating @ Voltage5A @ 250VAC