HCTC-2.5-2.4
HCTC-2.5-2.4
Part Number
HCTC-2.5-2.4
Manufactures
Signal Transformer
Description
CMC 2.5MH 2.4A 2LN TH
Data sheet
HCTC-2.5-2.4.pdf
Category
Common Mode Chokes
Delivery Services
HCTC-2.5-2.4
Comments
    HCTC-2.5-2.4 Specifications
    SeriesHCTC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Filter TypePower Line
    Part StatusActive
    Height (Max)0.900" (22.86mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Vertical - 4 Leads
    Approval Agency-
    Number of Lines2
    Size / Dimension0.760" L x 0.455" W (19.30mm x 11.56mm)
    Voltage Rating - AC-
    Voltage Rating - DC-
    Current Rating (Max)2.4A
    Impedance @ Frequency-
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Inductance @ Frequency2.5 mH @ 1 kHz
    DC Resistance (DCR) (Max)90mOhm