HIF4-26D-3.18R
HIF4-26D-3.18R
Part Number
HIF4-26D-3.18R
Description
CONN RCPT 26POS IDC 24AWG GOLD
Data sheet
HIF4-26D-3.18R.pdf
Delivery Services
HIF4-26D-3.18R
Comments
    HIF4-26D-3.18R Specifications
    SeriesHIF4
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.125" (3.18mm)
    FeaturesStrain Relief
    Wire TypeDiscrete or Ribbon Cable
    Wire Gauge24 AWG
    Part StatusActive
    Row Spacing0.125" (3.18mm)
    Contact TypeFemale Socket
    Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
    Connector TypeReceptacle
    Contact FinishGold
    Fastening Type-
    Number of Rows2
    Cable TerminationIDC
    Number of Positions26
    Contact Finish Thickness8.00µin (0.203µm)
    HIF4-26D-3.18R FAQ
    1. How to order HIF4-26D-3.18R on Kimter Electronics?
    3. Are the HIF4-26D-3.18R price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of HIF4-26D-3.18R?
    HIF4-26D-3.18R Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufactures Stock Description View
    3230-40-0101-00 3230-40-0101-00 3230-40-0101-00 CNC Tech 5000 CONN SOCKET 40POS IDC GOLD View
    89134-0001 89134-0001 89134-0001 3M 5000 CONN RCPT 34P IDC 26-28AWG GOLD View
    3230-40-0103-00 3230-40-0103-00 3230-40-0103-00 CNC Tech 5000 CONN SOCKET 40POS IDC GOLD View
    M50-3300542 M50-3300542 M50-3300542 Harwin Inc. 5000 CONN RCPT 10POS IDC 30AWG GOLD View
    89150-0101 89150-0101 89150-0101 3M 5000 CONN RCPT 50P IDC 26-28AWG GOLD View
    3230-50-0102-00 3230-50-0102-00 3230-50-0102-00 CNC Tech 5000 CONN SOCKET 50POS IDC GOLD View
    89124-0101 89124-0101 89124-0101 3M 5000 CONN RCPT 24P IDC 26-28AWG GOLD View
    89124-0001 89124-0001 89124-0001 3M 5000 CONN RCPT 24P IDC 26-28AWG GOLD View
    HIF4-26D-3.18R Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.