HLMP1790C2R0.pdf
| Series | HLMP-17xx |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Color | Green |
| Current | 25mA |
| Lens Size | 3mm, T-1 |
| Lens Type | Diffused, Tinted |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Part Status | Active |
| Configuration | Single |
| Mounting Type | Through Hole |
| Viewing Angle | 50° |
| Voltage Rating | 2V |