KA278R12CYDTU
KA278R12CYDTU
Part Number
KA278R12CYDTU
Manufactures
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 12V 2A TO220F-4
Data sheet
KA278R12CYDTU.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
KA278R12CYDTU
Comments
    KA278R12CYDTU Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-4 Full Pack, Formed Leads
    Control Features-
    Current - Output2A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-20°C ~ 80°C
    Voltage - Input (Max)35V
    Voltage Dropout (Max)0.5V @ 2A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220F-4
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V