KA78R12CTSTU
KA78R12CTSTU
Part Number
KA78R12CTSTU
Manufactures
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 12V 1A TO220F-4L
Data sheet
KA78R12CTSTU.pdf
Delivery Services
KA78R12CTSTU
Comments
    KA78R12CTSTU Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-4 Full Pack
    Control FeaturesEnable
    Current - Output1A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-20°C ~ 80°C
    Voltage - Input (Max)35V
    Voltage Dropout (Max)0.5V @ 1A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220F-4
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V