KA78R12CTU
KA78R12CTU
Part Number
KA78R12CTU
Manufactures
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 12V 1A TO220F-4
Data sheet
KA78R12CTU.pdf
Delivery Services
KA78R12CTU
Comments
    KA78R12CTU Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR55dB
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Control FeaturesEnable
    Current - Output1A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-20°C ~ 80°C
    Voltage - Input (Max)35V
    Voltage Dropout (Max)0.5V @ 1A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220F-4
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V