KA78T15TU
KA78T15TU
Part Number
KA78T15TU
Manufactures
onsemi
Description
IC REG LINEAR 15V 3A TO220-3
Data sheet
KA78T15TU.pdf
Delivery Services
KA78T15TU
Comments
    KA78T15TU Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR67dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-3
    Control Features-
    Current - Output3A
    Protection FeaturesOver Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage Dropout (Max)2.5V @ 3A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220-3
    Current - Quiescent (Iq)6 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)15V