KC355QD72J224KH01K
KC355QD72J224KH01K
Part Number
KC355QD72J224KH01K
Manufactures
Murata Electronics North America
Description
CAP CER 0.22UF 630V X7T 2220
Data sheet
KC355QD72J224KH01K.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
KC355QD72J224KH01K
Comments
    KC355QD72J224KH01K Specifications
    Part Status Active
    Capacitance 0.22µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 630V
    Temperature Coefficient X7T
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Soft Termination
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive, Boardflex Sensitive
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.150" (3.80mm)