KCM55LR71H475KH01K
KCM55LR71H475KH01K
Part Number
KCM55LR71H475KH01K
Manufactures
Murata Electronics North America
Description
CAP CER 4.7UF 50V X7R 2220
Data sheet
KCM55LR71H475KH01K.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
KCM55LR71H475KH01K
Comments
    KCM55LR71H475KH01K Specifications
    Part Status Active
    Capacitance 4.7µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Soft Termination
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive, Boardflex Sensitive
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.110" (2.80mm)