KF15BDT-TR
KF15BDT-TR
Part Number
KF15BDT-TR
Manufactures
STMicroelectronics
Description
IC REG LINEAR 1.5V 500MA DPAK
Data sheet
KF15BDT-TR.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
KF15BDT-TR
Comments
    KF15BDT-TR Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR82dB ~ 60dB (120Hz ~ 10kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Control Features-
    Current - Output500mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)20V
    Voltage Dropout (Max)1V @ 200mA (Typ)
    Current - Supply (Max)12 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageDPAK
    Current - Quiescent (Iq)1 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V