KR355LD72J154KH01K
KR355LD72J154KH01K
Part Number
KR355LD72J154KH01K
Manufactures
Murata Electronics North America
Description
CAP CER 0.15UF 630V X7T 2220
Data sheet
KR355LD72J154KH01K.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
KR355LD72J154KH01K
Comments
    KR355LD72J154KH01K Specifications
    Part Status Active
    Capacitance 0.15µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 630V
    Temperature Coefficient X7T
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.110" (2.80mm)