KRM55LR72E105KH01K
KRM55LR72E105KH01K
Part Number
KRM55LR72E105KH01K
Manufactures
Murata Electronics North America
Description
CAP CER 1UF 250V X7R SMD
Data sheet
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
KRM55LR72E105KH01K
Comments
    KRM55LR72E105KH01K Specifications
    Part Status Active
    Capacitance 1µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 250V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case SMD, J-Lead
    Size / Dimension 0.240" L x 0.209" W (6.10mm x 5.30mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.118" (3.00mm)