KRM55LR73A683KH01K
KRM55LR73A683KH01K
Part Number
KRM55LR73A683KH01K
Description
CAP CER 0.068UF 1KV X7R SMD
Delivery Services
KRM55LR73A683KH01K
Comments
    KRM55LR73A683KH01K Specifications
    Part Status Active
    Capacitance 0.068µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 1000V (1kV)
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Package / Case SMD, J-Lead
    Size / Dimension 0.240" L x 0.209" W (6.10mm x 5.30mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.118" (3.00mm)