KYZ25K05
KYZ25K05
Part Number
KYZ25K05
Manufactures
Diotec Semiconductor
Description
DIODE STD D12.77X6.6Z 50V 25A
Data sheet
KYZ25K05.pdf
Category
Diodes - Rectifiers - Single
Delivery Services
KYZ25K05
Comments
    KYZ25K05 Specifications
    PackageBox
    Series
    RoHSRoHS
    SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeStandard
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDO-208AA
    Capacitance @ Vr, F-
    Supplier Device PackageDO-208
    Reverse Recovery Time (trr)-
    Current - Reverse Leakage @ Vr100 µA @ 50 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50 V
    Current - Average Rectified (Io)25A
    Operating Temperature - Junction-50°C ~ 175°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1 V @ 25 A