L4931ABZ120AP
L4931ABZ120AP
Part Number
L4931ABZ120AP
Manufactures
STMicroelectronics
Description
IC REG LINEAR 12V 250MA TO92-3
Data sheet
L4931ABZ120AP.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
L4931ABZ120AP
Comments
    L4931ABZ120AP Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR64dB ~ 55dB (120Hz ~ 10kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads)
    Control Features-
    Current - Output250mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)20V
    Voltage Dropout (Max)0.8V @ 250mA
    Current - Supply (Max)7 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-92-3
    Current - Quiescent (Iq)1.6 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V