L78L33ACD
L78L33ACD
Part Number
L78L33ACD
Manufactures
STMicroelectronics
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA 8SO
Data sheet
L78L33ACD.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
L78L33ACD
Comments
    L78L33ACD Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR49dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Control Features-
    Current - Output100mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)30V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)6 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-SOIC
    Current - Quiescent (Iq)5.5 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V