LD1084V12
LD1084V12
Part Number
LD1084V12
Manufactures
STMicroelectronics
Description
IC REG LINEAR 12V 5A TO220AB
Data sheet
LD1084V12.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
LD1084V12
Comments
    LD1084V12 Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR66dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-3
    Control Features-
    Current - Output5A
    Protection FeaturesOver Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)30V
    Voltage Dropout (Max)1.5V @ 5A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V