LD1086D2M33
LD1086D2M33
Part Number
LD1086D2M33
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A D2PAK-3
Data sheet
LD1086D2M33.pdf
Delivery Services
LD1086D2M33
Comments
    LD1086D2M33 Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR79dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
    Control Features-
    Current - Output1.5A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)30V
    Voltage Dropout (Max)1.5V @ 1.5A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageD2PAK-3
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V