LD1086D2T12
LD1086D2T12
Part Number
LD1086D2T12
Description
IC REG LINEAR 12V 1.5A D2PAK
Data sheet
LD1086D2T12.pdf
Delivery Services
LD1086D2T12
Comments
    LD1086D2T12 Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR71dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Control Features-
    Current - Output1.5A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)30V
    Voltage Dropout (Max)1.5V @ 1.5A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageD2PAK
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V