LD1117DT18C
LD1117DT18C
Part Number
LD1117DT18C
Manufactures
STMicroelectronics
Description
IC REG LINEAR 1.8V 800MA DPAK
Data sheet
LD1117DT18C.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
LD1117DT18C
Comments
    LD1117DT18C Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR75dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Control Features-
    Current - Output800mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)15V
    Voltage Dropout (Max)1.3V @ 800mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageDPAK
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V