LD29150DT15
LD29150DT15
Part Number
LD29150DT15
Manufactures
STMicroelectronics
Description
IC REG LINEAR 1.5V 1.5A DPAK
Data sheet
LD29150DT15.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
LD29150DT15
Comments
    LD29150DT15 Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR75dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Control Features-
    Current - Output1.5A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)14V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)80 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageDPAK
    Current - Quiescent (Iq)180 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V