LD29150PT33
LD29150PT33
Part Number
LD29150PT33
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A PPAK
Data sheet
LD29150PT33.pdf
Delivery Services
LD29150PT33
Comments
    LD29150PT33 Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR67dB (120Hz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
    Control FeaturesEnable
    Current - Output1.5A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)14V
    Voltage Dropout (Max)0.7V @ 1.5A
    Current - Supply (Max)80 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackagePPAK
    Current - Quiescent (Iq)180 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V