LD29150PT80
LD29150PT80
Part Number
LD29150PT80
Description
IC REG LINEAR 8V 1.5A PPAK
Data sheet
LD29150PT80.pdf
Delivery Services
LD29150PT80
Comments
    LD29150PT80 Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
    Control FeaturesEnable
    Current - Output1.5A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)14V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)80 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackagePPAK
    Current - Quiescent (Iq)180 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)8V