LD29300D2M33
LD29300D2M33
Part Number
LD29300D2M33
Description
IC REG LINEAR 3.3V 3A D2PAK/A
Data sheet
LD29300D2M33.pdf
Delivery Services
LD29300D2M33
Comments
    LD29300D2M33 Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR67dB (120Hz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
    Control Features-
    Current - Output3A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)14V
    Voltage Dropout (Max)0.7V @ 3A
    Current - Supply (Max)100 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageD2PAK-3
    Current - Quiescent (Iq)50 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V