LD29300P2M25
LD29300P2M25
Part Number
LD29300P2M25
Manufactures
STMicroelectronics
Description
IC REG LINEAR 2.5V 3A P2PAK-4
Data sheet
LD29300P2M25.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
LD29300P2M25
Comments
    LD29300P2M25 Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR70dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
    Control Features-
    Current - Output3A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)14V
    Voltage Dropout (Max)0.7V @ 3A
    Current - Supply (Max)100 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageP2PAK-4
    Current - Quiescent (Iq)50 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V