LD2979Z33AP
LD2979Z33AP
Part Number
LD2979Z33AP
Description
IC REG LINEAR 3.3V 50MA TO92-3
Data sheet
LD2979Z33AP.pdf
Delivery Services
LD2979Z33AP
Comments
    LD2979Z33AP Specifications
    PackageTape & Box (TB)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR63dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads)
    Control Features-
    Current - Output50mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-25°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)0.6V @ 50mA
    Current - Supply (Max)13 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-92-3
    Current - Quiescent (Iq)170 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V