LD2982AM285R
LD2982AM285R
Part Number
LD2982AM285R
Manufactures
STMicroelectronics
Description
IC REG LINEAR 2.85V 50MA SOT23-5
Data sheet
LD2982AM285R.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
LD2982AM285R
Comments
    LD2982AM285R Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR45dB (1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-74A, SOT-753
    Control FeaturesEnable
    Current - Output50mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)0.225V @ 50mA
    Current - Supply (Max)1.2 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-5
    Current - Quiescent (Iq)150 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.85V