LD2982AM36R
LD2982AM36R
Part Number
LD2982AM36R
Description
IC REG LINEAR 3.6V 50MA SOT23-5
Data sheet
LD2982AM36R.pdf
Delivery Services
LD2982AM36R
Comments
    LD2982AM36R Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR45dB (1kHz)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output50mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)0.225V @ 50mA
    Current - Supply (Max)1.2 mA
    Current - Quiescent (Iq)150 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.6V