LD2985AM36R
LD2985AM36R
Part Number
LD2985AM36R
Description
IC REG LINEAR 3.6V 150MA SOT23-5
Data sheet
LD2985AM36R.pdf
Delivery Services
LD2985AM36R
Comments
    LD2985AM36R Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR45dB (1kHz)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)0.575V @ 150mA
    Current - Supply (Max)4 mA
    Current - Quiescent (Iq)150 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.6V